VSE MORA VEN


interaktivni gibalno-zvočni Prvenec PTL

kONCEPT, AVTORSTVO IN IZVEDBA: Alja Lacković
Soavtorstvo in izvedba: Manca Trampuš, Petra Peček
oblikovanje luči: Urška Vohar
tehnična asistenca: Kristina Kokalj, Janko Oven
Kostumografija: Slavica Janošević
izdelava kostumov: Slavica Janošević, Alja Lacković
MENTORSTVO IN ZUNANJE OKO: Vita Osojnik
kreativna producentka: Katja Somrak
Koprodukcija: Plesni Teater Ljubljana - Prvenec 2022
ZAHVALA: Jernej Bizjak, Robert Plut (skladba Boing Boom Tschak), Andreja Kopač, Csaba Molnár in prijatelji
Podpora: Društvo umetnosti in kulture 47, Humanistično in umetniško društvo »O«, Kulturno društvo Svoboda Kisovec, Cankarjev dom Vrhnika, JSKD, Kulturno društvo Koala Voice



Vse mora ven je interaktiven gibalno-zvočni Prvenec PTL treh mladih umetnic. Projekt temelji na preizpraševanju in razširjanju vsakdanjih konceptov. Material izhaja iz raziskovanja osebnih zgodb, ki v prostoru tvorijo kolaž odnosov in čustev, bodisi z gibom, besedo ali zvokom. V družbi, ki stremi k iskanju smisla, performerke zanima tisto, kar na prvi pogled nima smisla.


Znotraj nas so kontrasti - aktivno in pasivno sta v nenehnem prepiru. Dvojnost je sredstvo, s katerim se performerke nenehno poigravajo. Zastavljena forma potuje med kontrasti. Včasih prestopi na stran popolnega kaosa, čez nekaj trenutkov je že na drugem bregu popolne miline. »Znotraj nas treh ustvarjamo dinamiko življenja v nekakšni fast forward tehniki, kjer gre za popotovanje iz enega občutja v drugo in tretje skoraj v trenutku.«


Zelo specifičen način sodelovanja ustvarjalk, ki temelji na zaupanju in medsebojni podpori, omogoča osebno izpoved v varnem okolju. »Na nek način performans deluje katarzično na vsako sodelujočo, vendar nas zanima, ali lahko ta osebna katarza preskoči in poustvari kolektivno katarzo.«


Performans se poigrava z očmi opazovalca, ki lahko begajo po celotnem prostoru ali ujamejo majhno podrobnost.


Ideja o sodelovanju se je porodila v začetku leta 2020, ko je bilo vsaki izmed performerk onemogočeno kakršnokoli delovanje. Združila jih je skupna želja po ustvarjanju. Izhodiščna točka raziskovanja je poigravanje konceptov, zaradi česar je projekt dokaj univerzalen in odprt za različno publiko. Pomemben aspekt našega ustvarjanja je uporaba instinkta, ki doprinese k vsesplošni surovosti in koncentraciji. Vsaka izmed treh umetnic ima prostor za raziskovanje izraznosti, ki nato sestavlja koheziven del celote. Medsebojna podpora in razumevanje sta vodili pri ustvarjanju, v katerega si želijo vključiti tudi občinstvo, tako da je povabljeno k sodelovanju. S formo, ki je deloma strukturirana, deloma odprta, projekt povabi opazovalca, naj postane aktivni udeleženec in soustvarjalec, če si to zaželi.



PLESNI TEATER LJUBLJANA
KOLEDAR